Nagu eksperdid väidavad, koosneb inimese keha rohkem kui 2/3 oma kaalust veest. Vesi osaleb kõigis eranditult protsessides, mis meie organismis toimuvad, alates molekulaarsetest ja lõpetades kõigi siseorganite ja süsteemide tööga. Ja selle kaotamine vaid 10% ulatuses ohustab meie organismi elutegevust.
Päevase veetasakaalu arvutamisel lähtuvad toitumisspetsialistid organismi keskmisest veetarbest päevas, mis on 35–40 ml 1 kg kehakaalu kohta. See tähendab, et tavalisel aastaajal (mitte kuumuses) on täiskasvanu keskmine vajadus 2–2,5 liitrit päevas (tavaliselt tarbime me 1–1,5 liitrit vabas vedelikus, 1–1,5 – toiduainetest). Arvutusvalem on lihtne: peate korrutama 35 ml vett oma kehakaaluga kg-des – ja te saate teada, kui palju vett peate päeva jooksul jooma. Näiteks, kui teie kehakaal on 65 kg. Tuleb korrutada 35 ml 65 kg-ga – saame 2,27 liitrit. See tähendab, et inimene, kes kaalub 65 kg, peaks päeva jooksul jooma veidi üle 2 liitri vett.
Aga kas sellest keskmisest, kuigi teaduslikult põhjendatud veenormist päevas piisab organismile kuumal suvel? Muidugi mitte..
Meie kaval organism hakkab ka kuumuse saabudes muutuma. Esiteks muutub ainevahetus. Seepärast vajab ta palju rohkem vett kui muul ajal aastas. Lisavedelik on vajalik normaalse kehatemperatuuri hoidmiseks.
Leave a Comment